Kuivad silmad? Mida teha? Kuiva silma sündroomi ravi.

Kuivad silmad? Mida teha?

Teil on tunne nagu oleks puru silmas?

Silmad on pidevalt ärritunud, sügelevad ja punetavad?

Teleka või kuvari ees väsivad silmad ära ja pilt kisub häguseks?

Põhjus võib olla selles, et silmad on kuivad ning tegu on kuiva silma sündroomiga.

Silma niisutavad tilgad võivad ajutiselt leevendada olukorda, kuid ei ravi.

Mida teha?

Silmalaugude rasunäärmete funktsioonihäire 70-80% kuiva silma sündroomi juhtumite põhjuseks on silmalaugude rasunäärmete funktsioonihäire MGD (Meibomian Gland Dysfunction).

Silma pisarakiht koosneb kolmest osast.

Silmale kõige lähemal on limakiht, mis silmale „määret“ annab.

Keskmine kiht on peaaegu nagu vesi ja kõige välimine on õlikiht, mis takistab vedeliku aurumist silma pinnalt ning mida toodavad lauservadel asetsevad Meibomi näärmed.

Ülemises silmalaus on 25-40 rasunääret, alumises 20- 30. Silmalau rasunäärme funktsioonihäiret põhjustab näärme ummistus või muu häire, mis takistab sekreedi eraldumist.

Õlija vedeliku puudumisel auruvad pisarad liiga kiiresti, põhjustades silma pindmise osa kuivuse.

Lisaks niisutamisele kaitsevad pisarad silma kõikvõimalike infektsioonide eest.

Kui pisarakihi koostis on paigast ära, on silm ka põletikele vastuvõtlikum, mistõttu on silmapõletik samuti üks kuiva silma sümptom.

MGD ohutegurid

On olemas mitmeid silmalau rasunäärme funktsioonihäire tekkepõhjuseid. MGD oht on suurem üle 40 aastaste seas- ealiste iseärasuste tõttu, kuid võib tekkida ka noorematel.

Üks sagedasemaid ohuteguritest on tänapäeva arvutitehnoloogia. Pingsalt vaadates kuvarit, jääb silmapilgutamine harvemaks. Silmade pindmine osa muutub kuivemaks, mis omakorda stimuleerib Meibomi näärmeid tootma rohkem niisutavat õlijat vedelikku.

Olukorras, kus vedelat pisaravedelikku on vähe toimub ületoodetud sekreedi paksenemine, mis põhjustab rasunäärme avade ummistuse.

Naistel on üks ohuteguritest rasunäärmete ummistumisel silmakosmeetika. See kehtib eriti juhul, kui ei puhastata põhjalikult oma silmalauge ja ei eemaldata kõiki silmameigi jälgi enne magamaminekut.

Ka ümbritsev ebasoodne keskkond võib olla MGD põhjuseks. Kahjustavalt ei mõju mitte ainult saastatus (puidu-, pahtli- vms tolm) vaid ka konditsioneerid ja puhurid, mis kuivatavad silma ning stimuleerivad Meibomi näärmete üleproduktsiooni ja hiljem ummistumist.

Lisaks peetakse MGD ohuteguriteks infektsioone, kontaktläätsede kandmist, süsteemseid seisundeid nagu rosacea, androgeeni puudulikkus, menopaus, Sjögreni sündroom.

Teatavat liiki ravimid võivad samuti soodustada MGD riski- mõned antihistamiinid, retinoidid, glaukoomi ravimid, antidepressandid ja postmenopausi hormoonravi.

Kuidas avastada MGD?

MGD diagnoosi määrab silmaarst. Spetsiaalsete pintsettidega pigistatakse silmalaugu ja seeläbi avatakse Meibomi näärmete poore.

Pooride sisu vaatlus võimaldab silmaarstil teha kindlaks, kas teil on MGD. Piimjad ja paksemad eritised viitavad pooride ummistusele.

MGD ravi

Meibomi näärmete avamine. Protseduur võtab aega keskmisel 25-40 minutit vastavalt näärmete seisundile. Esmalt hoitakse silmadel 15min rasu vedeldavat kompressi. Seejärel tuimestatakse silmatilgaga silma pind, masseeritakse lauservasid ning tühjendatakse spetsiaalsete rullikpintsettidega Meibomi rasunäärmed paksenenud sekreedist.

Seejärel silmad puhastatakse ning tilgutatakse silmatilkasid. Antibiootikumi silmatilgad.

Omega-3 toidulisandid.

Omega-3ga rikastatud toit võib vähendada MGD riski.

Scroll to Top